Domowy internet LTE - prośba o pomoc

Dział forum w którym można poruszać tematy nie związane z ZIPPO
Awatar użytkownika
rolf
Gold Plated
Gold Plated
Posty: 1807
Rejestracja: pt maja 13, 2011 9:33 am
Bday.: A ZIPPO III
Lokalizacja: Sokołów Młp.

Domowy internet LTE - prośba o pomoc

Post autor: rolf »

Już nie raz pokazaliście, że na tym Forum można znaleźć odpowiedź na niemal wszystkie pytania, więc podzielę się z Wami moim problemem - może ktoś będzie mi w stanie pomóc i coś doradzić.

Sprawa dotyczy internetu - mieszkam sobie w takim miejscu, że nie mogę liczyć na szybki internet po kablu - Orange, Netia i wszyscy inni odmawiają mi podpisania umowy, twierdząc, że nie mają warunków technicznych do świadczenia u mnie swoich usług. W tej chwili mam internetu po kablu od lokalnego dystrybutora, który jednocześnie jest monopolistą na tym obszarze, i (delikatnie mówiąc) ma gdzieś modernizację swojej infrastruktury - w tej chwili internet w domu działa mi z prędkością 4Mbps i szybko się to nie zmieni. Jedynym wyjściem z sytuacji jest LTE u jednego z operatorów i tu zaczynają się schody i cała historia...
Zdecydowałem się na LTE w Cyfrowym Polsacie - za 99,90 miesięcznie, w umowie na 24 miesiące dają 35GB pakietu bez limitu prędkości (możliwości Polsatu to 150Mbps), a po wykorzystaniu tego pakietu prędkość spada do 30Mbps. Do tego dołączają sprytny zestaw ODU/IDU - modem zewnętrzny, montowany na dachu, łączony z routerem za pomocą zwykłego kabla antenowego. To tyle, jeżeli chodzi o ich ofertę. W praktyce okazuje się, że sprzęt, a konkretnie router ma nałożony limit prędkości 30Mbps, a więc to 35GB z prędkością do 150Mbps to jedna wielka ściema i oszustwo, tym bardziej, że nawet po bardzo dokładnym przestudiowaniu oferty, umowy i regulaminów nigdzie nie ma żadnej informacji o takiej blokadzie na sprzęcie. Mało tego, realne prędkości pobierania u mnie to jakieś 20Mbps na komputerze, 15Mbps na komórce. Ja dałem się nabrać i podpisałem umowę - na szczęście mam 7 dni na jej zerwanie i z pewnością to uczynię, a sprawę prawdopodobnie zgłoszę do UKE, UOKiK, lub innej instytucji z nadzieją, że potraktują to poważnie.
No i tu problem, bo co wziąć w zamian? Sprawa głównie rozbija się o to, że na moim obszarze może być problem z zasięgiem LTE, dlatego muszę się zaopatrzyć w antenę kierunkową, którą zamontuję na dachu i podłączę do routera. Wtedy mogę podpisać umowę z Play na LTE bez limitów, z prędkością max 70Mbps na 24 miesiące w cenie 49,90, lub Plus za 99,90, 35GB z prędkością do 150Mbps, a później 30Mbps (czyli identycznie jak w Polsacie) i umową na 12 miesięcy. Teoretycznie i Plus, i Play powinno odbierać u mnie sygnał LTE, z anteną tym bardziej. Przyznam, że mam problem z podjęciem decyzji i tu pierwsze pytanie do Was - ma ktoś jakieś doświadczenie ze stacjonarnym LTE u tych operatorów? Może coś doradzić, pomóc i ukierunkować? Jak w praktyce wygląda sprawa z prędkością? Mogę co prawda wziąć i Plus, i Play na 7 dni, po czym zrezygnować, ale tu znowu schody - jak będzie to u mnie działać na takim samym poziomie jak Polsat, to raz że nie będę z tego powodu szczęśliwy, a dwa, że zostanę ze sprzętem, który wtedy nie będzie mi do niczego potrzebny...
Jestem w stanie zaryzykować, ale pozostaje kwestia sprzętu - myślałem o routerze Huawei B593S-22 i do tego jakaś mocna kierunkowa antena dualna. Jeżeli zainwestuję w dobrą antenę, to powinno to ładnie działać, tym bardziej, że w chwili obecnej ODU/IDU w Polsacie sygnalizuje bardzo dobrą jakość sygnału (więc w Plusie powinno być podobnie), a ma podobno dość słabą antenę. Nowa, ukierunkowana na nadajnik powinna ładnie ściągać sygnał. Dodam, że w telefonie mam Play i LTE w pracy działa mi z ok. 30Mbps przy połowie zasięgu, a w domu czasem łapie, czasem nie - tu też antena powinna rozwiązać sprawę. No i teraz pytanie - czy ktoś może coś doradzić na temat sprzętu? Czy mój tok rozumowania jest słuszny? Może ktoś może doradzić jaki konkretnie sprzęt wybrać?

Wiem, że się strasznie rozpisałem, dlatego jestem wdzięczny tym, którzy dobrnęli do końca :)
Będę również ogromnie wdzięczny za wszelką pomoc.
Jogi
Posty: 2771
Rejestracja: pn mar 14, 2011 2:22 pm
Bday.: J ZIPPO III
Allegro: czomon
Lokalizacja: Tarnów

Re: Domowy internet LTE - prośba o pomoc

Post autor: Jogi »

rolf pisze:W tej chwili mam internetu po kablu od lokalnego dystrybutora, który jednocześnie jest monopolistą na tym obszarze, i (delikatnie mówiąc) ma gdzieś modernizację swojej infrastruktury - w tej chwili internet w domu działa mi z prędkością 4Mbps i szybko się to nie zmieni.
Mam to samo. Multimedia Polska ma klienta w dupie w związku z tym szukam lepszej alternatywy. Jakbyś się na coś zdecydował to możesz opisać jak działa :)
Awatar użytkownika
djarab
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 4945
Rejestracja: śr kwie 13, 2011 5:07 pm
Bday.: \\ ZIPPO \\
Lokalizacja: Stahlhammer
Kontakt:

Re: Domowy internet LTE - prośba o pomoc

Post autor: djarab »

Rolf, a jakbys tego polsatowego routera wydupcyl i zainstalowal swojego?
Nie wiem czy da rade, ale moze warto sprobowac?
Hanys Przodowy
Awatar użytkownika
rolf
Gold Plated
Gold Plated
Posty: 1807
Rejestracja: pt maja 13, 2011 9:33 am
Bday.: A ZIPPO III
Lokalizacja: Sokołów Młp.

Re: Domowy internet LTE - prośba o pomoc

Post autor: rolf »

Adaś, niestety, nie da rady - jest to jedyny router, który może współpracować z tym modemem - inność tej technologii polega na tym, że wszystko jest łączone za pomocą zwykłego, koncentrycznego kabla antenowego; takiego, po którym idzie sygnał telewizyjny i z satelity. Z tego co pamiętam, to ten kabel jest 75 Om, a wszystkie inne zestawy router-antena można łączyć jedynie za pomocą kabla 50 Om. Zdecydowałem się na to rozwiązanie, bo myślałem, że jest idealne dla mnie - kabel do anteny już jest w ścianie, w pokoju zakończony gniazdkiem, drugi koniec kończy się na strychu - wyciągnę tylko ten modem na dach, podłączę do kabla, z drugiej strony router do gniazdka i wszystko będzie ładnie śmigać. A tu dupa...

Jogi, na pewno dam Ci znać. W tej chwili prawdopodobnie postawię na Play, bo ich oferta wydaje mi się dużo bardziej fair. Co prawda niższa prędkość, bo "tylko" 70Mbps, a nie 150Mbps, ale... i tak nie wierzę, że uda się u mnie osiągnąć to magiczne 150 w Plusie, czy Polsacie.
A do tego jeszcze to:
http://m.wyborcza.biz/biznes/1,106501,1 ... Plusa.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Jeszcze mi prędkość przytną, bo obejrzę sobie o dwa filmy za dużo...
Awatar użytkownika
djarab
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 4945
Rejestracja: śr kwie 13, 2011 5:07 pm
Bday.: \\ ZIPPO \\
Lokalizacja: Stahlhammer
Kontakt:

Re: Domowy internet LTE - prośba o pomoc

Post autor: djarab »

Najpierw dokładnie sprawdź jak jest u Ciebie z zasięgiem Play, bo różnie to z nim bywa.
Hanys Przodowy
Awatar użytkownika
Bogio
Midnight Chrome
Midnight Chrome
Posty: 871
Rejestracja: pn maja 13, 2013 3:08 pm
Bday.: //// ZIPPO ///
Lokalizacja: Katowice

Re: Domowy internet LTE - prośba o pomoc

Post autor: Bogio »

Rolfik nie chcę Cię martwić , ale ja miałem podobnie i porządnie przejechałem się na Polsacie , potem był Play i tu było lepiej , ale nie spodziewaj się rewelacji.
Z dwojga złego lepszy był play.
Kabel to kabel , teraz mam mułowatego neta z Orange 10Mbps, ale jakoś daję radę.
Jeszcze jedno, jak raz wdepniesz w Polsat , to trudno się wyplątać , więc uważaj.
Awatar użytkownika
rolf
Gold Plated
Gold Plated
Posty: 1807
Rejestracja: pt maja 13, 2011 9:33 am
Bday.: A ZIPPO III
Lokalizacja: Sokołów Młp.

Re: Domowy internet LTE - prośba o pomoc

Post autor: rolf »

No właśnie z tym zasięgiem w Play nie jest tak źle - dzisiaj na telefonie ręcznie wybrałem operatora na Play - okazało się, że mam bardzo ładny zasięg, a prędkość w granicach 45Mbps. Router powinien sobie dać radę, a jak jeszcze antenę dam na dach to powinno być bardzo dobrze.
Niestety, przeczytałem dokładnie regulamin usługi i "LTE bez limitu" to taka sama ściema jak w Polsacie i Plusie - masz 30GB (albo nawet 50), a później prędkość spada, a jak przekroczysz 100GB to obcinają do 0,3Mbps.
Z jednej strony 30GB to dużo, ale wystarczy oglądnąć kilka filmów FullHD w jakimś serwisie VOD i nagle okazuje się, że 30GB to cholernie mało...
Bogio pisze:Kabel to kabel
To fakt. Niestety, u mnie nieosiągalny, bo nikt nie chce mi założyć po kablu :(
Bogio pisze:Jeszcze jedno, jak raz wdepniesz w Polsat , to trudno się wyplątać , więc uważaj.
Dzisiaj zerwałem umowę i już nie chcę mieć z nimi nic do czynienia.
Awatar użytkownika
Bogio
Midnight Chrome
Midnight Chrome
Posty: 871
Rejestracja: pn maja 13, 2013 3:08 pm
Bday.: //// ZIPPO ///
Lokalizacja: Katowice

Re: Domowy internet LTE - prośba o pomoc

Post autor: Bogio »

Rolf , Ty mieszkasz na zadupiu , a ja w Katowicach i tu ku..wa nie ma nic szybszego od 10Mbps? , bo nie mieszkam w centrum. Przywyknij do myśli , że nam jeszcze daleko do cywilizacji.
Co byś nie wybrał i tak wtopisz :dobani:
Awatar użytkownika
rolf
Gold Plated
Gold Plated
Posty: 1807
Rejestracja: pt maja 13, 2011 9:33 am
Bday.: A ZIPPO III
Lokalizacja: Sokołów Młp.

Re: Domowy internet LTE - prośba o pomoc

Post autor: rolf »

Bogio pisze:Co byś nie wybrał i tak wtopisz
Jak to mawia Gawełek - co fakt, to prawda

Jestem po wymianie kilku zdań z konsultantem Play. Pewnie bym tego nie opisywał, ale Jogi też ma dylemat i między wierszami wyczytałem jego zainteresowanie tematem, więc napisze co się dowiedziałem.

LTE bez limitu w Play, w tej chwili za 49,90, działa tak - jeżeli masz zasięg LTE, to nie masz limitów, a jak nie masz zasięgu LTE to masz limit na pobieranie 30GB, a później spada prędkość i już więcej nie masz limitów. Ale w ogóle to jest jakiś debilizm do kwadratu, bo nawet jak nie masz limitu, to... i tak masz limit - nie zależnie od tego, czy LTE, czy nie LTE - masz 100GB, a jak to wykorzystasz to operator zastrzega sobie prawo do ograniczenia prędkości. I zastrzeganie prawa jest tu kluczowe - ja to rozumiem tak, że operator może, ale nie musi nakładać ograniczeń. Pani z czatu mi to potwierdziła - nie zawsze nakładają blokadę, ale od czego jest to uzależnione, tego już nie wiedzą. Prawdopodobnie, jeżeli masz szczęście, mieszkasz na zadupiu, nikt w Twojej okolicy nawet nie słyszał o LTE, a więc nikt tego nie używa, to sieć nie jest przeciążona i może Ci nie obniżą tej prędkości... Ogólnie sytuacja wygląda bardzo podobnie jak ta z CP i Plusa, która jest opisana w artykule, który zalinkowałem kilka postów wyżej.
Awatar użytkownika
arcsa
Satin Chrome
Satin Chrome
Posty: 118
Rejestracja: pn lut 13, 2012 10:45 pm
Bday.: | ZIPPO |
E-bay: arcsa
Lokalizacja: Warszawa

Re: Domowy internet LTE - prośba o pomoc

Post autor: arcsa »

A myślałeś może o internecie satelitarnym ? U mojego sąsiada na wsi ładnie to biega. Co prawda jest miesięcznie drożej ale może to jakaś alternatywa.
http://www.hetan.pl/internet_satelitarn ... t_dla_domu" onclick="window.open(this.href);return false;
--------------------------

Pozdrawiam

Paweł arcsa
ODPOWIEDZ