Zippo Slim Cobra Head

Dział forum z tematami dotyczącymi kolekcjonowania ZIPPO
Awatar użytkownika
rolf
Gold Plated
Gold Plated
Posty: 1807
Rejestracja: pt maja 13, 2011 9:33 am
Bday.: A ZIPPO III
Lokalizacja: Sokołów Młp.

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: rolf »

Beekerku, jeszcze fotkę komina od tyłu, od strony krzywki, jeżeli możemy prosić :)
Awatar użytkownika
Beeker
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 3776
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 9:40 pm
Bday.: | ZIPPO
Allegro: psmb
E-bay: psmb70
Lokalizacja: Lublin i okolice

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: Beeker »

Proszszsz Obrazek


z iPhona 6 natapatalkowane
"Zostawcie to Polakom. Dla nich nie ma nic niemożliwego." - Napoleon Bonaparte (Somosierra, 1808)
Awatar użytkownika
djarab
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 4945
Rejestracja: śr kwie 13, 2011 5:07 pm
Bday.: \\ ZIPPO \\
Lokalizacja: Stahlhammer
Kontakt:

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: djarab »

Sprobuj jeszcze cyknac z bliska komin od gory z lampa i odsun troszke knot.
Hanys Przodowy
Awatar użytkownika
rolf
Gold Plated
Gold Plated
Posty: 1807
Rejestracja: pt maja 13, 2011 9:33 am
Bday.: A ZIPPO III
Lokalizacja: Sokołów Młp.

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: rolf »

O to chodziło :super:

Jestem niemal pewny, że to jednak 1956 - myślę, że Zbyszek albo potwierdzi, albo zaprzeczy :)

Zostawię obudowę w spokoju, bo wiemy, że to datowanie może wskazywać lata 1956, 1957 i 1958 - trzeba się skupić na wkładzie.

1. Sam kształt komina - w 1956 roku między górną, a dolną dziurką przy kominie (od strony kółka trącego) było wgłębienie na nit - zdjęcia na dowód:
Twoja:
Obrazek
Inna Slim z 1958 roku:
Obrazek

2. Kształt krzywki - w 1956 krzywka miała bardziej ostre kształty, szczególnie w tylnej jej części - powyższe zdjęcia również ukazują tę różnicę.

3. Otwór w kominie od strony krzywki - w 1956 był zaokrąglony i mniejszy, przypominał nieco kształt butelki coca-coli. Widać to na ostatnim zdjęciu od Ciebie (właśnie dlatego o to poprosiłem). Późniejsze egzemplarze miały tę dziurę większą, w prostokątnym kształcie - zmianę tę wprowadzono, aby do knota docierało więcej powietrza.

4. Nit trzymający kółko trące - na powyższych zdjęciach widać, że ten w Twojej jest mniejszy, niż ten w Slimie z 1958 roku - czyli prawidłowo, bo w 1956 był mniejszy.

Powyższe cechy dotyczą tylko wkładów produkowanych w 1956 roku. Do tego dochodzą napisy bite na wkładzie, o których pisałem wcześniej - też występowały tylko w 1956 roku.

Wkład z Twojej Zippo posiada wszystkie cechy świadczące o tym, że powstał w 1956 roku :)

No i znowu ale... Nigdzie nie znalazłem informacji, czy wkłady z Cobra Head z wczesnego 1957 roku różniły się czymś od tych z 1956... Jest możliwe, że nie różniły się niczym, a wówczas chyba nie ma sposobu, aby je odróżnić - powyższe cechy równie dobrze mogą posiadać wszystkie wkłady z Cobra Head - tak sugeruje (nie pisze, że tak jest na pewno, a że tak MOŻE być) David Poore w kontekście wybijanych na wkładzie napisów - równie dobrze może to dotyczyć pozostałych cech... Ale to jest tylko moja teoria, gdyż wszystkie znaki wskazują, że to 1956.

Zdjęcie do powyższego porównania podkradłem z aukcji: http://www.ebay.com/itm/Slim-1958-Vinta ... 43d722e4a1" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Beeker
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 3776
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 9:40 pm
Bday.: | ZIPPO
Allegro: psmb
E-bay: psmb70
Lokalizacja: Lublin i okolice

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: Beeker »

No to jeszcze komin z lampą dla Adasia. Obrazek


z iPhona 6 natapatalkowane
"Zostawcie to Polakom. Dla nich nie ma nic niemożliwego." - Napoleon Bonaparte (Somosierra, 1808)
Awatar użytkownika
rolf
Gold Plated
Gold Plated
Posty: 1807
Rejestracja: pt maja 13, 2011 9:33 am
Bday.: A ZIPPO III
Lokalizacja: Sokołów Młp.

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: rolf »

Co by jeszcze trochę namieszać - pudełko...
Firma Zippo pierwsze Slimy pakowała w pudełka produkowane przez firmę Dennison. Wyglądały one tak:

Wczesne 1956:
Obrazek

Późne 1956:
Obrazek

A tak wyglądały otwarte:
Obrazek

Z tym, że tu też różnie podają źródła, bo jedne mówią, że w 1956 były dwa wzory - wczesny i późny, a inne, że ten drugi wzór wprowadzono dopiero w 1957 roku.

Takie pudełko było używane od 1957 do 1962 roku:
ObrazekObrazek

Twoje jest takie samo, ale nie ma nie ma napisów w środku.
Albo z biegiem lat ktoś zamienił pudełko, albo...

Jedna mała Slimka, a tyle tajemnic - niech mi ktoś teraz powie, że model Slim to jest "gorsze Zippo" :cwaniak:
Awatar użytkownika
Beeker
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 3776
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 9:40 pm
Bday.: | ZIPPO
Allegro: psmb
E-bay: psmb70
Lokalizacja: Lublin i okolice

Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: Beeker »

rolf pisze:Twoje jest takie samo, ale nie ma nie ma napisów w środku.
Moje jak najbardziej ma napisy w środku.

Obrazek
"Zostawcie to Polakom. Dla nich nie ma nic niemożliwego." - Napoleon Bonaparte (Somosierra, 1808)
Awatar użytkownika
rolf
Gold Plated
Gold Plated
Posty: 1807
Rejestracja: pt maja 13, 2011 9:33 am
Bday.: A ZIPPO III
Lokalizacja: Sokołów Młp.

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: rolf »

Tak, w tym środku ma, tylko mi chodzi o te napisy wokół miejsca na zapalniczkę, na tym turkusowym tle - na górze Zippo, a na dole coś tam, coś tam... Tych nie masz, a takie pudełka bez tych napisów były robione w Kanadzie - ale też nie dokładnie takie same... Później wrzucę jeszcze zdjęcie z wczesnych Kanadyjskich Slimów dla porównania.

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
viciu
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 4712
Rejestracja: śr kwie 13, 2011 3:56 pm
Bday.: /// ZIPPO //
Allegro: viciufulik
E-bay: viciufulik
Lokalizacja: Marki

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: viciu »

Rolf... Kuffa... Rispekt!
Zastrzegam, że te wiadomości pochodzą od vicia i nie mogę zapewnić o ich 100% pewności.
Pilkunnussija, koneser tatara zjedzonego jak najpóźniej, arbiter elegantiarum i wicepierdoła
Awatar użytkownika
rolf
Gold Plated
Gold Plated
Posty: 1807
Rejestracja: pt maja 13, 2011 9:33 am
Bday.: A ZIPPO III
Lokalizacja: Sokołów Młp.

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: rolf »

No to jeszcze te obiecane pudełka.

Niagara Falls:
Obrazek

Bradford:
ObrazekObrazek

A tutaj obok siebie:
Obrazek

Od razu rzuca się w oczy, że kanadyjskie jest wyższe. Poza tym, całkiem inaczej wyglądają napisy w środku, nad i pod miejscem na Zippo.
Piotra Slim jest w opakowaniu z Bradford, ale bez tych napisów w środku, na turkusowym tle.
ODPOWIEDZ