Zippo w Wietnamie

Wątpliwości związane z ZIPPO lecz nie o oryginalność tutaj pytamy
Awatar użytkownika
Lee
Midnight Chrome
Midnight Chrome
Posty: 748
Rejestracja: pt maja 13, 2011 3:51 pm
Bday.: || ZIPPO ||
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zippo w Wietnamie

Post autor: Lee »

Enzo pisze:wyłączność na sprzedaż zapalniczek, to prawie jak kontrakt na przydziałówki
Kamracie drogi, mam tylko jedną prośbę - aby uczestnicy dyskusji unikali przysłówków typu "prawie", "zapewne" itd. oraz trybu przypuszczającego. Co Ty na to?

Poruszyliśmy temat dosyć wrażliwy ponieważ wnioski mogą niektórym pasjonatom Zippo zmienić myślenie o ojczyźnie Zippo i samej Firmie.

Cóż, Wiki to też źródło ale rozumiem, że domagasz się "silniejszych" argumentów...

Argumentem niech będzie list od żołnierza znajdujący się w Twoim posiadaniu. Weteran wyraźnie zaznacza że przedmiotową zapalniczkę kupił w wojskowym sklepiku/kantynie.
I tu dochodzimy do sedna: G.G. Blaisdell "załatwił" swej firmie wyłączność na dostawę do kantyn.
Lecz mówić, że każdy żołnierz dostawał zapalniczkę za darmo, z rozdzielnika... to powiedzieć za dużo.
Enzo pisze:dla czego NIE MA innych zapalniczek z lat 1942 -45 niż te, dostępne tylko i wyłącznie dla żołnierzy
Ależ są, Firma przez cały wojenny okres regularnie i często publikowała reklamy w amerykańskiej prasie. Przedmiotem reklamy były klasyczne modele.
Dlaczego rzadko bywają na eBay - nie wiem.

Na dziś tyle. :)

Oczywiście zapraszamy do wymiany zdań wszystkich...
Awatar użytkownika
Enzo
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 3450
Rejestracja: pt kwie 22, 2011 9:28 pm
Bday.: .. ZIPPO .
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zippo w Wietnamie

Post autor: Enzo »

Lee pisze:[Ależ są, Firma przez cały wojenny okres regularnie i często publikowała reklamy w amerykańskiej prasie. Przedmiotem reklamy były klasyczne modele.
Dlaczego rzadko bywają na eBay - nie wiem.
Kamracie szanowny, wybacz ale w tym momencie nie wiem co mam powiedzieć. :zdziwko:

Przez moment chyba straciłem przytomność, bo zrobiło mi się ciemno przed oczyma ...

Trudna będzie dyskusja z argumentami jakie przytoczyłeś.

Podobnie argumentuje moja żona i jak do tej pory nie znalazłem skutecznej riposty. :zawstydzony:

Ponieważ unikamy trybu przypuszczającego, zapewne jesteś pewny tego co piszesz.

Proszę więc abyś podał jakikolwiek przykład zapalniczki z lat 1942-45 innej niż stalowy Black Crackle.

I nie chodzi o BC odrapanego z farby. :hyhy:

Chodzi o to, żeby można było jasno i bezbłędnie stwierdzić że była wyprodukowana w tamtych latach i wypuszczona na rynek cywilny.

Można to stwierdzić m.in. po budowie zawiaska, po wkładzie, no i oczywiście po stemplu, jak zapewne wiesz.

Umieram z ciekawości i drżę z niepewności.

PS. Proszę Cię o ponowne UWAŻNE przeczytanie listu od weterana. :)

EDYTA : Oczywiście, bez żalu mogę odstąpić od określenia "przydziałówka" i twierdzenia że żołnierze otrzymywali je a darmo od armii. (Jeżeli przyniesie Ci to ulgę) :)
Nie zmienia to faktu, że jest to kultowa zapalniczka i nieodłączny element WWII.
I nie ważne jest dla mnie, czy GJ ją dostawali czy kupowali.
Ważne, że towarzyszyła im podczas walki i podczas chwil zarówno radosnych jak i smutnych. :)

A przez określenie "przydziałówka" nie chciałem zasugerować że firma Zippo była oficjalnym sponsorem Drugiej Wojny Światowej. :cwaniak:
== >> 30.07.2009 ; 12.04.2016 [N.D.M.Ż.] << ==

MOJA KOLEKCJA >>> http://www.zippoenzo.pl <<<
alex_k
Satin Chrome
Satin Chrome
Posty: 147
Rejestracja: pn maja 16, 2011 7:58 pm
Bday.: Not specified
Allegro: alex_kaminsky
E-bay: alex_kam

Re: Zippo w Wietnamie

Post autor: alex_k »

ObrazekObrazek

Może ta reklama z czasów 2 wś rzuci trochę światła na dyskusję.

Ps. Nie dziękujcie ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
oloepoczta
Street Chrome
Street Chrome
Posty: 11
Rejestracja: śr sty 21, 2015 12:17 pm
Bday.: Not specified

Re: Zippo w Wietnamie

Post autor: oloepoczta »

Piękna puenta.

One M9
Awatar użytkownika
Lee
Midnight Chrome
Midnight Chrome
Posty: 748
Rejestracja: pt maja 13, 2011 3:51 pm
Bday.: || ZIPPO ||
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zippo w Wietnamie

Post autor: Lee »

Enzo pisze:Oczywiście, bez żalu mogę odstąpić od określenia "przydziałówka" i twierdzenia że żołnierze otrzymywali je a darmo od armii. (Jeżeli przyniesie Ci to ulgę)
Nie zmienia to faktu, że jest to kultowa zapalniczka i nieodłączny element WWII.
I nie ważne jest dla mnie, czy GJ ją dostawali czy kupowali.
Cieszę się z tak postawionej sprawy (choć mogłeś się powstrzymać od inwektyw przyrównujących me wypowiedzi do wymiany zdań z szanowną małżonką).

Wyjaśniam tedy - bardzo rzadko zaglądam na eBuy, w dodatku nie szukam cywilnych zapalniczek z lat 1941 - 43 stąd moje NIE WIEM.
Do 1943 r. Zippo MFg. produkowała zapalniczki na rynek cywilny a o konieczności zaniechania takiej produkcji poinformowała w stosownych, szeroko rozpowszechnianych anonsach.

Z dostępnych źródeł warto wymienić monografię "Zippo Lighters" pióra Avi Baer'a i Alexandra Neumark'a wydanej w Londynie w 1999 r. przez Compendium Publishing Ltd. oraz niemieckiego przekładu powyższego dokonanego przez Walther'a Wuttke i Bad'a Honnef'a wydanego także w 1999 r. przez Heel Verlag GmbH. Koenigswinter pod tytułem "Zippo Feuerzeuge".

Autorzy spędzili w Bradford sporo czasu mając dostęp do wielu dokumentów, materiałów ikonograficznych oraz artefaktów fizycznych jednak nie mogli jednoznacznie wyświetlić kulis uzyskania przez G.G. Blaisdell'a monopolu na dostawy do wojskowych sklepów w USA i poza granicami.

Wyjaśniają jednak fenomen powstania legendy o "przydziałówce".
Zapalniczki były na skalę masową wykupowane już w kraju podczas szkoleń unitarnych i specjalnych. Dochodziło do sytuacji zapisów aż do czasu kolejnej dostawy.
Tak wyposażeni żołnierze i żołnierki ruszali na wszystkie amerykańskie fronty. Co ciekawe, za dopłatą 20₵mogli spersonalizować swój egzemplarz na osiem sposobów:
1. Z monogramem
2. Faksymile podpisu
3. Emblemat ze skrzyżowanymi karabinami
4. Emblemat armijnego orła
5. Emblemat ze skrzyżowanymi karabinami na jednej stronie, na drugiej monogram
6. Emblemat ze skrzyżowanymi karabinami na jednej stronie, na drugiej podpis
7. Emblemat armijnego orła na jednej stronie, na drugiej podpis
8. Emblemat armijnego orła na jednej stronie, na drugiej faksymile podpisu.

W 1942 r. firma zanotowała przekroczenie 1 miliona wytworzonych Zippo.
I ciekawostka - na rynek japoński wiele lat po słynnym ogłoszeniu o produkcji jedynie na potrzeby armii powstała pamiątkowa zapalniczka.

Źródła:
http://zippo-windproof-lighter.de" onclick="window.open(this.href);return false;
http://zippo.over-blog.com/article-1943 ... 13396.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.over-blog.com/user/1535555.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Enzo
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 3450
Rejestracja: pt kwie 22, 2011 9:28 pm
Bday.: .. ZIPPO .
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zippo w Wietnamie

Post autor: Enzo »

Dziękuję za wyjaśnienia, Kamracie i uroczyście przysięgam, że nigdy już nie użyję określenia "przydziałówka" ani jeżeli chodzi o Zippo ani w żadnym innym znaczeniu. :)
== >> 30.07.2009 ; 12.04.2016 [N.D.M.Ż.] << ==

MOJA KOLEKCJA >>> http://www.zippoenzo.pl <<<
Awatar użytkownika
oppiz
Titanium Coated
Titanium Coated
Posty: 2286
Rejestracja: pt kwie 15, 2011 1:25 am
Bday.: ... ZIPPO ..
Lokalizacja: Legi(a/o)nowo

Re: Zippo w Wietnamie

Post autor: oppiz »

Lee pisze:Wyjaśniam tedy...
Lee :padam:
Zapalniczko... pokaż mi swój spód... i wkład, a powiem ci czym jesteś.
Awatar użytkownika
Beeker
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 3776
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 9:40 pm
Bday.: | ZIPPO
Allegro: psmb
E-bay: psmb70
Lokalizacja: Lublin i okolice

Re: Zippo w Wietnamie

Post autor: Beeker »

No to pojechałeś, Lee.
:padam:


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Zostawcie to Polakom. Dla nich nie ma nic niemożliwego." - Napoleon Bonaparte (Somosierra, 1808)
Awatar użytkownika
akm79
Gold Plated
Gold Plated
Posty: 1770
Rejestracja: pt maja 13, 2011 8:21 pm
Bday.: / ZIPPO
Lokalizacja: OSTRÓDA

Re: Zippo w Wietnamie

Post autor: akm79 »

Lee , :padam: :padam: :padam:



Ps. Mit obalony. :D
Sztywniutko. :)
Awatar użytkownika
Enzo
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 3450
Rejestracja: pt kwie 22, 2011 9:28 pm
Bday.: .. ZIPPO .
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zippo w Wietnamie

Post autor: Enzo »

Lee, co prawda, na początku byłem wkurzony że chcesz mi odebrać moją wiarę w te "przydziałówki".

Ale zrobiłeś to w tak pięknym stylu, że nie pozostaje mi nic więcej niż zgodzić się z Tobą.

I być Ci wdzięcznym. :)

:padam: :padam: :padam: :padam: :padam:
== >> 30.07.2009 ; 12.04.2016 [N.D.M.Ż.] << ==

MOJA KOLEKCJA >>> http://www.zippoenzo.pl <<<
ODPOWIEDZ