Stara zapalniczka, pamiętająca wojnę w Wietnamie.

Awatar użytkownika
rolf
Gold Plated
Gold Plated
Posty: 1807
Rejestracja: pt maja 13, 2011 9:33 am
Bday.: A ZIPPO III
Lokalizacja: Sokołów Młp.

Re: Stara zapalniczka, pamiętająca wojnę w Wietnamie.

Post autor: rolf »

Tak, znakomita większość Zippo jest (i była) wykonana z mosiądzu, a później pokryta chromem. Wyjątek stanowią zapalniczki wykonane ze złota, srebra, miedzi, czy tytanu, oraz Zippo produkowane podczas II wojny światowej - wówczas, z powodu niedoboru mosiądzu, Zippo produkowano ze stali i pokrywano je farbą. Po wojnie wrócono do mosiądzu, ale chyba w 1951 znowu zaczęto stosować stal (z powodu wojny w Korei), z tym, że dla odmiany pokrywano ją niklem, a nie farbą. Był jeszcze krótki epizod produkcji ze stali i niklowania zaraz po II w.ś., ale nie pamiętam dokładnie kiedy - chyba coś w latach 1946-47 z tego, co pamiętam - pewnie mnie niezawodny Enzo poprawi, jeżeli się mylę ;)
W każdym razie - Twoja jest wykonana z mosiądzu, a następnie pochromowana.

Trochę z innej beczki - Zbyszku, nie wiedziałem, że jesteś takim specjalistą od Wietnamek - może i moją spróbujesz zidentyfikować, co? Jestem na 99% przekonany, że grawer zrobili na niej po wojnie, ale może coś z niej rozszyfrujesz? :) Jak wrócę z pracy to wrzucę zdjęcia :)
Mauris

Re: Stara zapalniczka, pamiętająca wojnę w Wietnamie.

Post autor: Mauris »

Świetnie, byłoby miło gdyby jeszcze jakieś informacje z Waszych stron wpłynęły, jestem niezmiernie wdzięczny za poruszenie wokół tego tematu. :)
Mauris

Re: Stara zapalniczka, pamiętająca wojnę w Wietnamie.

Post autor: Mauris »

Witam ponownie, odświeżam temat o pewną nowinę, mianowicie we wrześniu, chyba 15ego wysłałem tą zapalniczkę prosto do Bradford. Dziś przyszła z nowym zawiasem i wkładem, wszystko "gra i buczy". Jestem zadowolony z tego, fachowo się zajęli. :)

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów bardzo serdecznie : ;)
ODPOWIEDZ