Zippo Slim Cobra Head

Dział forum z tematami dotyczącymi kolekcjonowania ZIPPO
Awatar użytkownika
Beeker
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 3776
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 9:40 pm
Bday.: | ZIPPO
Allegro: psmb
E-bay: psmb70
Lokalizacja: Lublin i okolice

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: Beeker »

W "międzyczasie" kupiłem kolejną Slimkę Cobra Head. Sterling z identycznymi oznaczeniami .... ....Według sprzedającego (zresztą zalinkowanego wyżej w tym wątku) z 1956roku.

Zapytałem skąd jest pewien że to właśnie '56, a nie '57 lub '58.

Odpowiedział tak:
"Hi Piotr, Once again, thanks for your business. They only made the Cobra Head in 1956. By 1957, Zippo noticed that the Cobra head attachment impeded lighting of the lighter, so they redesigned the insert, by moving the wick 1/32 of an inch away from the spark-wheel.(to reduce heat to the spark-wheel). Enjoy your great lighter"

20 tysięcy Zippo, 50 lat zbierania. Coś może gość wiedzieć.

Ale dalej mam niedosyt Waszych przemądrzałych opinii :P


z iPhona 6 natapatalkowane
"Zostawcie to Polakom. Dla nich nie ma nic niemożliwego." - Napoleon Bonaparte (Somosierra, 1808)
Awatar użytkownika
viciu
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 4712
Rejestracja: śr kwie 13, 2011 3:56 pm
Bday.: /// ZIPPO //
Allegro: viciufulik
E-bay: viciufulik
Lokalizacja: Marki

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: viciu »

Powiem tak: tylko posiadając kobrę mogę spłodzić jakąś teorię.
Nie posiadam.
Teorii nie będzie.
Zastrzegam, że te wiadomości pochodzą od vicia i nie mogę zapewnić o ich 100% pewności.
Pilkunnussija, koneser tatara zjedzonego jak najpóźniej, arbiter elegantiarum i wicepierdoła
Awatar użytkownika
Beeker
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 3776
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 9:40 pm
Bday.: | ZIPPO
Allegro: psmb
E-bay: psmb70
Lokalizacja: Lublin i okolice

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: Beeker »

Pobrzmiewa szantażem :)


z iPhona 6 natapatalkowane
"Zostawcie to Polakom. Dla nich nie ma nic niemożliwego." - Napoleon Bonaparte (Somosierra, 1808)
Awatar użytkownika
oppiz
Titanium Coated
Titanium Coated
Posty: 2286
Rejestracja: pt kwie 15, 2011 1:25 am
Bday.: ... ZIPPO ..
Lokalizacja: Legi(a/o)nowo

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: oppiz »

Beeker pisze:they redesigned the insert, by moving the wick 1/32 of an inch away from the spark-wheel
Dlatego prosiłem o zdjęcie komina z góry :cool: . Jeszcze inne fakty świadczą o 1956... ale nie ma zdjęć, nie ma moich przemądrzałych opinii :hyhy: :P
Zapalniczko... pokaż mi swój spód... i wkład, a powiem ci czym jesteś.
Awatar użytkownika
viciu
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 4712
Rejestracja: śr kwie 13, 2011 3:56 pm
Bday.: /// ZIPPO //
Allegro: viciufulik
E-bay: viciufulik
Lokalizacja: Marki

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: viciu »

Beeker pisze:Pobrzmiewa szantażem
Nie było takiego zamiaru.
To tylko zawoalowane stwierdzenie faktu, że mi się nie chce...
Zastrzegam, że te wiadomości pochodzą od vicia i nie mogę zapewnić o ich 100% pewności.
Pilkunnussija, koneser tatara zjedzonego jak najpóźniej, arbiter elegantiarum i wicepierdoła
Awatar użytkownika
Beeker
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 3776
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 9:40 pm
Bday.: | ZIPPO
Allegro: psmb
E-bay: psmb70
Lokalizacja: Lublin i okolice

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: Beeker »

oppiz pisze:
Beeker pisze:they redesigned the insert, by moving the wick 1/32 of an inch away from the spark-wheel
Dlatego prosiłem o zdjęcie komina z góry :cool: . Jeszcze inne fakty świadczą o 1956... ale nie ma zdjęć, nie ma moich przemądrzałych opinii :hyhy: :P
Będą zdjęcia. Nawet dwóch slimek z Cobra Head. Z identycznymi oznakowaniami. Jedna standard, druga sterling. Cierpliwości. :)


z iPhona 6 natapatalkowane
"Zostawcie to Polakom. Dla nich nie ma nic niemożliwego." - Napoleon Bonaparte (Somosierra, 1808)
fidusinski
Midnight Chrome
Midnight Chrome
Posty: 800
Rejestracja: pt maja 13, 2011 9:01 pm
Bday.: Not specified
Allegro: fidusinski

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: fidusinski »

Piotrze slimki pięknę ale podkreslam, że tengosc zbiera rozne zapalniczki, nie tylko Zippo :)
Awatar użytkownika
rolf
Gold Plated
Gold Plated
Posty: 1807
Rejestracja: pt maja 13, 2011 9:33 am
Bday.: A ZIPPO III
Lokalizacja: Sokołów Młp.

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: rolf »

A ja się przymierzałem do tej Slimki 10k Gold-Filled, którą sprzedawał, ale jakoś nie pykło... :(

Wracając do tematu - myślę, że jednak 1957 - ze źródeł wynika, że właśnie w tym roku zaprzestali stosowania Cobra Head, natomiast oznaczenie ....ZIPPO.... było stosowane zarówno w 1957, jak i 1958 - później, w 1958 usunęli jedną kropkę z prawej, ale przez jakiś czas Slimy szły z takim samym oznaczeniem jak w 1957. W roku 1956 Slimy też miały płaski spód, ale nie miały datowania. Skoro jest to Cobra Head (które były robione do 1957), a datowanie wskazuje na lata 1957-58, to mi wychodzi, że to jednak będzie 1957.
Ale... Oczywiście można się do mojej teorii doczepić, gdyż wg. niektórych źródeł w 1956 roku też dawali po cztery kropki z każdej strony... Pewnie sprawa się rozbija o to, kiedy dokładnie przeszli na kropkowe datowanie Slimek - bo kto powiedział, że musiało to być równo 01.01.1957? A może miesiąc wcześniej?
Reasumując - mi wychodzi na to, że jest albo z 1956, albo 1957. 1958 bym wykluczył, gdyż w tym roku nie było już Cobra Head.
Oczywiście - jak zauważył Zbyszek, jest kilka szczegółów, dzięki którym z całkiem sporym prawdopodobieństwem będzie można określić, czy 1956, czy jednak 1957, jednak potrzebne zdjęcia :)

A tak na marginesie - czy to ja nie potrafię szukać, czy coś złego stało się ze stroną Date Your Zippo? :niepewny:

EDIT:
Tak się troszkę zagłębiłem w temat i chyba jednak bym się przychylał do teorii, że to 1956. Znalazłem informację, że tylko w 1956 wybijano na wkładach "PAT.2517191 ® PAT.PENDING", a właśnie takie napisy widać u Piotra - choć inne źródła podają, że wszystkie Cobra Head MOGĄ mieć takie właśnie napisy wybite na wkładach. David Poore w swojej książce pisze, że jak się nie wie, czy Slim jest z 1956, czy 1957, to należy zaglądnąć do środka - jeżeli nie ma Cobra Head, ani śladu po nim (bo często się urywały), to najprawdopodobniej będzie to 1956 - wynikało by z tego, że już na samym początku 1957 przestali montować to "udogodnienie".

Przy okazji znalazłem ciekawostkę - Zippo eksperymentowało z Cobra Head nie tylko w Slimach. Powstało kilka sztuk klasycznego modelu, ale prawdopodobnie nie wyszły nigdy poza fazę prototypu. Ponoć kilka sztuk zachowało się do dzisiaj - David Poore w swojej książce pisze, że zna pięć takich egzemplarzy. Potwierdzało by to to, co kiedyś, jeszcze na starym forum, pisał Enzo.
Awatar użytkownika
Beeker
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 3776
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 9:40 pm
Bday.: | ZIPPO
Allegro: psmb
E-bay: psmb70
Lokalizacja: Lublin i okolice

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: Beeker »

Dzięki Rolfik :)


z iPhona 6 natapatalkowane
"Zostawcie to Polakom. Dla nich nie ma nic niemożliwego." - Napoleon Bonaparte (Somosierra, 1808)
Awatar użytkownika
Beeker
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 3776
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 9:40 pm
Bday.: | ZIPPO
Allegro: psmb
E-bay: psmb70
Lokalizacja: Lublin i okolice

Re: Slimka Cobra Head '58 ?

Post autor: Beeker »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obiecane fotki komina i okolic.


z iPhona 6 natapatalkowane
"Zostawcie to Polakom. Dla nich nie ma nic niemożliwego." - Napoleon Bonaparte (Somosierra, 1808)
ODPOWIEDZ