Analiza wiersza

Śmiech to zdrowie. Więc śmiejmy się
Awatar użytkownika
oppiz
Titanium Coated
Titanium Coated
Posty: 2286
Rejestracja: pt kwie 15, 2011 1:25 am
Bday.: ... ZIPPO ..
Lokalizacja: Legi(a/o)nowo

Analiza wiersza

Post autor: oppiz »

- wiersz - analiza.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Zapalniczko... pokaż mi swój spód... i wkład, a powiem ci czym jesteś.
Awatar użytkownika
oppiz
Titanium Coated
Titanium Coated
Posty: 2286
Rejestracja: pt kwie 15, 2011 1:25 am
Bday.: ... ZIPPO ..
Lokalizacja: Legi(a/o)nowo

Re: Analiza wiersza

Post autor: oppiz »

- wiersz.jpg
...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Zapalniczko... pokaż mi swój spód... i wkład, a powiem ci czym jesteś.
alex_k
Satin Chrome
Satin Chrome
Posty: 147
Rejestracja: pn maja 16, 2011 7:58 pm
Bday.: Not specified
Allegro: alex_kaminsky
E-bay: alex_kam

Re: Analiza wiersza

Post autor: alex_k »

[emoji1787]

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Beeker
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 3776
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 9:40 pm
Bday.: | ZIPPO
Allegro: psmb
E-bay: psmb70
Lokalizacja: Lublin i okolice

Re: Analiza wiersza

Post autor: Beeker »

Toż to haiku. :)

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
"Zostawcie to Polakom. Dla nich nie ma nic niemożliwego." - Napoleon Bonaparte (Somosierra, 1808)
Awatar użytkownika
viciu
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 4712
Rejestracja: śr kwie 13, 2011 3:56 pm
Bday.: /// ZIPPO //
Allegro: viciufulik
E-bay: viciufulik
Lokalizacja: Marki

Re: Analiza wiersza

Post autor: viciu »

Beeker pisze:Toż to haiku.
Dupa tam. Haiku ma układ sylab 5+7+5 i w tradycyjnym japońskim zapisywane było w jednej linijce, dopiero przy transkrypcji na inne języki zapisywano je w trzech wersach. Ponadto jest subtelne i powiązane z paradoksem, utrzymując ducha zen. Powyższy utwór do haiku ma się nijak.

Natomiast autor analizy nadinterpretuje i doszukuje się znaczeń tam, gdzie ich nie ma. Gdzia tam stoicyzm? Samo nawiązanie do przyrody wydaje się nadużyciem w stosunku do tego nurtu filozoficznego, bo stoicy, jak wiadomo, prócz życia w zgodzie z naturą kierowali się też rozumem, a tu próżno doszukiwać się poznawczego spoglądania na świat. Skąd błękit wody? Żaby wolą zielonkawo- szmaragdowe akweny, w których mogą polować i mnożyć się, zaś tradycyjnie uznawane za "błękitne" są wody ruchome: rzeki, strumienie, morze, w któych żaby stanowią rzadkość.

Błędnym jest też założenie, że zapierdalające Słońce określa letnią porę roku: akurat latem, gdy dzień jest najdłuższy, gwiazda przemierza firmament statecznie i wolno- skłaniałbym się tu do wiosny, przedwiośnia nawet.

Znajomość wulgaryzmów absolutnie nie wskazuje na plebejskie pochodzenie poety- biorąc pod uwagę zastosowanie tu owej "kurwy" można przyjąć, że została użyta jako wzmacniacz werbalny treści celowo i artystycznie, nie zaś jako nawiązywanie do pochodzenia społecznego. Wulgaryzmami posługują się wszystkie warstwy społeczne i arbitralne odnoszenie jej jedynie do korzeni wydaje się być nadużyciem.

Biorąc pod uwagę powyższe, uznawanie powyższego liryku za hołd oddany poprzednim pokoleniom jest zdecydowanie nadinterpretacją i zbyt daleko posuniętą analizą formalną, bo opartą na błędnych założeniach tak faktograficznych jak i metodologicznych.
Zastrzegam, że te wiadomości pochodzą od vicia i nie mogę zapewnić o ich 100% pewności.
Pilkunnussija, koneser tatara zjedzonego jak najpóźniej, arbiter elegantiarum i wicepierdoła
Jogi
Posty: 2771
Rejestracja: pn mar 14, 2011 2:22 pm
Bday.: J ZIPPO III
Allegro: czomon
Lokalizacja: Tarnów

Re: Analiza wiersza

Post autor: Jogi »

viciu pisze:Biorąc pod uwagę powyższe, uznawanie powyższego liryku za hołd oddany poprzednim pokoleniom jest zdecydowanie nadinterpretacją i zbyt daleko posuniętą analizą formalną, bo opartą na błędnych założeniach tak faktograficznych jak i metodologicznych.
Ważne, że zgodnie z kluczem.

Niemniej, do polemiki śmiechłem.
Awatar użytkownika
viciu
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 4712
Rejestracja: śr kwie 13, 2011 3:56 pm
Bday.: /// ZIPPO //
Allegro: viciufulik
E-bay: viciufulik
Lokalizacja: Marki

Re: Analiza wiersza

Post autor: viciu »

Klucz nie ma tu nic do roboty. Autor sklecił wszystkie zasłyszane teorie do kupy i z filologicznego punktu widzenia praca jest nie do obrony.
Zastrzegam, że te wiadomości pochodzą od vicia i nie mogę zapewnić o ich 100% pewności.
Pilkunnussija, koneser tatara zjedzonego jak najpóźniej, arbiter elegantiarum i wicepierdoła
Jogi
Posty: 2771
Rejestracja: pn mar 14, 2011 2:22 pm
Bday.: J ZIPPO III
Allegro: czomon
Lokalizacja: Tarnów

Re: Analiza wiersza

Post autor: Jogi »

Ale klucz to klucz.
Awatar użytkownika
viciu
George Blaisdell
George Blaisdell
Posty: 4712
Rejestracja: śr kwie 13, 2011 3:56 pm
Bday.: /// ZIPPO //
Allegro: viciufulik
E-bay: viciufulik
Lokalizacja: Marki

Re: Analiza wiersza

Post autor: viciu »

A łom to łom...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Zastrzegam, że te wiadomości pochodzą od vicia i nie mogę zapewnić o ich 100% pewności.
Pilkunnussija, koneser tatara zjedzonego jak najpóźniej, arbiter elegantiarum i wicepierdoła
ODPOWIEDZ